SADIK DOSTLARDAN: ATLAR 🐎 🐴

🐎 Atlar; eşek, zebra, katır gibi hayvanların ortak familyası atgiller familyasındandır.  🦓 

🐎 Atlar yonca, saman ve arpa gibi bitkilerle beslenen otobur canlılardır. 🍀 ☘  🌿 🌱

🐎 Atlar, memeli hayvanlar grubundandır. On bir ay hamilelik süreci geçirdikten sonra yeni bir yavru tay dünyaya getirmektedirler.

🐎 Atlar, insanlar tarafından savaşlarda olsun, ticarette olsun her zaman insanların hayatlarında yer edinmişlerdir. Atların evcil olması da bu durumun en önemli sebeplerindedir.

🐎 Atlar gürültülü ortamlara çok kolay bir şekilde adapte olabilmelerinden dolayı çok eski zamanlardan beri savaşlarda vazgeçilmezler arasındadır.

🐎 Atların yeni doğmuş olanına tay denilmektedir. Dişi atlara kısrak denilirken, erkek atlara ise aygır denilmektedir.

🐎 Atlar ayakta bile uyuyabilmektedirler. Bu şekilde uyuyabilmesine imkan sağlayan ise bacaklarıdır. Çünkü atlar bacaklarını kilitleyebilmektedirler. 

🐎 Atların kan grupları çok çeşitlidir. İnsanlarda dört farkı kan çeşidi bulunurken (AB, 0, A, B), atlarda sekiz farklı kan grubu vardır.

🐎 Atlar da duygularını dışarı vuran  ve duygusal durumları anlayan hayvanlardandır. Bu durumdan olmalı ki sadık olmalarını da buna bağlayabiliriz. Burada önemli bir faktör de hafızalarının güçlü olmasındandır. Atlar kendilerine iyi davranan insanları unutmazlar ve onlara merhametli ve sadık davranırlar.

🐎 Atlar günümüzde en çok turistik daha doğrusu özellikle  tarihi şehir mekanlarında faytonlar ile insanları gezdirmek için kullanılır. Ayrıca bir diğer kullanıldığı alan ise at yarışlarıdır. Atların bazen hunharca kullanılması sonucu atlar kalp krizi geçirerek ölmektedirler aşırı yorgunluktan.

🐎 Atlar ülkelere göre farklı türlerde olabilmektedir. Bazı at türleri ise: Arap atı, Ahal teke, Frezyan, Haflinger, Tinker, Shire, Norveç Fiyordu, Çingene atıdır. Bunların içinde safkan atı ise Arap atıdır. Arap atlarının ırklarının geçmişten bugüne bozulmadan gelmiştir.

🐎 Atlar sadece binek hayvanları olarak kullanılmaz, sadık olması ile insanlara arkadaş da olurlar.

🐎 Atlarda nişane olarak adlandırılan bir kavram duymuşsunuzdur. Bu atların vücudunun herhengi bir yerinde bulunan beyaz lekelerdir.

🐎 Atlara bakım yapılmazsa ve aşırı yoğun çalıştırılırlarsa erken yaşlarda ölebilmektedir. Ancak sağlıklı bir at 30 yıla kadar yaşayabilmektedir.

NOT: Atlar midelerindeki yapı farklılığından dolayı kusmamaktadırlar eğer kusarlar ise öleceği anlamını gelmektedir.

Published by deepblue

I love nature. I am interested in about nature

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: