DENİZLER

🚢 Denizler genellikle tuzlu sulardır.

🚢 Denizleri her ne kadar şehirlerde büyük su kütlesi olarak görülse de ülkemizde, aslında onların okyanuslarla bir bağlantıları bulunmaktadır.

🚢 Her zaman söylenen ve de herkesçe bilinen dünyamızın yaklaşık yüzde yetmişinin sularla kaplı olduğu… Yani okyanuslar ve de okyanusun kıtalar arasında dolaşan hali olan denizler toplamda karadan fazla yer kaplıyor dünyada…

🚢 Denizler üzerinden birçok anlamda faydalanılmaktadır. Ülkeler aralarındaki ticareti denizler üzerinden sağlamaktadır, özellikle de denize kıyısı olan ülkeler tarafından…

🚢 Denizlerin içerisindeki bazı mineraller bağışıklık sistemimizin güçlenmesinde etkilidir.

🚢 Deniz suyunun cildi güzelleştirici etkisi bulunmaktadır.

🚢 Deniz suyu özellikler üst solunum yolu hastalıklarına iyi gelmektedir.

NOT: Deniz suyu içmek vücuda zarar vermektir. 

🚢 Dünyayı saran okyanuslar büyükten küçüğe doğru Büyük Okyanus, Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu’dur.

🚢 Bunlardan Büyük Okyanus’a adını sakin anlamına gelen bir diğer adıyla Pasifik olarak bilinen okyanustur. İsmini Portekizli Ferninan Magellan tarafından almıştır. Büyük Okyanus Asya kıtası ile Amerika kıtası arasında yer almaktadır. Büyük okyanusta bulunan bazi denizler ise: Şili Denizi, Japon Denizi, Filipin Denizi, Ceram Denizi, Cava Denizi, Bismarck Denizi’dir. Yeni Zelanda, Tayvan, Solomon Adaları, Malezya, Japonya, Filipinler Büyük Okyanus’ta bulunan bazı ada ülkeleridir.

🚢 Atlas okyanusuna gelecek olursak; Atlas Okyanusu Afrika-Avrupa ile Amerika kıtaları arasında yer alan okyanustur. Atlantik Okyanusu olarak da bilinir. Ülkemizin de yakından bildiği ve çevresinin denizleriyle kaplı olduğu okyanustur. Ülkemizdeki denizler ise Akdeniz, Karadeniz, Ege Denizi, Marmara Denizi’dir. Ayrıca Atlas Okyanus’unda bulunan bazı önemli denizler ise: Baltık Denizi, Karayip Denizi ve Kelt Denizi’dir. Malta, Küba, Kıbrıs, Jamaika, İzlanda, İrlanda, Dominik Cumhuriyeti, Büyük Britanya Atlas Okyanus’unda bulunan bazı ada ülkeleridir.

🚢 Son olarak Hint Okyanusu’na gelecek olursak; Asya kıtası ile Afrika kıtası arasında yer alan okyanustur. İçerisinde ada ülkeler de vardır. Bu okyanusta denizin karaya karışmış olması nedeniyle birçok körfez de bulunmaktadır. Bunlardan bazıları ise: Basra Körfezi, Umman Körfezi, Kızıldeniz, Aden Körfezi ve Bengal Körfezi’dir. Ayrıca ada ülkelere da sahip olan Hint Okyanus’undaki bazı ülkeler ise; Maldivler,Madagaskar Endonezya ve Sri Lanka’dır.

Published by deepblue

I love nature. I am interested in about nature

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: