AĞAÇLAR HAKKINDA 

🌳 Ağaçların varlığını, onların bize sağladığı faydaları genelde onların  yokluğunda anlarız, çoğu şeyde olduğu gibi… En basit örnek verecek olursak Güneşli bir günde bir ağaç olmazsa  gölge olmayacak ve sıcak Güneş ışıklarına rağmen dışarda kalmak zorunda kalacağız… Oysa ağaçlı bir yerde dışarı çıkmak için can atarız… Ağaçların sadece muhteşem ve büyüleyici görüntüsüne kalsa yine görmek istemek şöyle dursun, sayısız faydası var biz insanlara ve hayvanlara….

🌳 Ağaçlar erozyonu engellerler. Kökleri ile toğrağı tuttukları için toprağın bulunduğu yerden başka bir yere kaymasını engeller, böylelikle büyük bir doğal afetin önüne geçmiş olurlar.

🌳 Yukarda bahsedilen gölge yapması sadece serinlememiz için değil, Güneş’ten gelen ultraviole ışınlarının da bize geçmesini engellerler. Bu sayede zarar veren ışınlardan da korumuş olurlar.

🌳 Ağaçların ekosistemde  büyük bir önemi vardır. Nasıl ki ihtiyacımız olan oksijeni  ağaçlar ve diğer bitkilerden alıyorsak, verilen karbondioksit de ağaçlar  ve diğer bitkiler olmazsa vücudumuzdan çıkardığımız karbondioksit  de bize zararlıdır. Ağaçlar sadece karbodioksit değil, diğer bazı havayı kirleten gazlardan nitrojen, amonyak, ozon gibi zararlı gazları da filtrelerler.

🌳 Meyveli ağaçlar biz insanlar için gıda kaynağımız olurken, meyvesiz ağaçlar da bazı ihtiyaçlarımızın karşılanması için kullanılmaktadır.

Çokça bilinen ağaç türlerinden bazıları ise: Sedir ağacı, Ladin, Ardıç, Servi, Gürgen, Akçaağaç, Çınar, Ihlamur, Sarıçam, Kayın, Karaçam, Sığla, Kavak, Huş, Kestane, Dışbudak, Meşe Ağacı, Zeytin Ağacı, Akasya Ağacı, Ceviz Ağacı ve daha sayamayacağız kadar fazla türlü ağaç bulunmaktadır. Bu muhteşem ağaçların hepsi ülkemizde yetişmektedir.

🌳 Ağaçlar ruhumuza da iyi gelir. Dikkat eksikliği olan insanlar, hiperaktivite olan insanlara ağaçların iyi geldiği bilinmektedir.

🌳 Ağaçlarla iç içe olmak, insanın yorgunluğunu alır, stresini azaltır.

🌳 Ağaçlar sadece insanlara değil, birçok hayvan türüne de birçok faydası vardır. Örneğin kuşlara, sincaplara, karıncalara ve birçok hayvana yuva olmaktadır.

🌳 Ağaçlar su tasarrufunda da etkilidir. Ağaçlar emdikleri suyu atmosfere bırakırlar, bu da iklimsel olayların doğal seyrinde ilerlemesinde önemlidir. Atmosfere bırakılan su bize yağmur olarak tekrar döner. Ayrıca bu döngüde aynı zamanda ağaçlar bulundukları ortamların kuraklık seviyesini de azaltmış olurlar, toprağın nemini de korumuş olurlar.

Published by deepblue

I love nature. I am interested in about nature

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: