Havuç Bağımlısı: Tavşanlar

🐰 Hepimiz tavşanların havuçlara karşı ayrı bir bağımlılığı olduğunu biliriz. Peki sadece havuç mu yerler dersiniz? Hayır, tavşanlar otçul hayvanlardandır. Yani aslında sadece havuç değil, birçok sebze de tüketmektedirler. Bunlardan bazılarını sıralayacak olursak, yulaflı yiyecekler, yonca, salatalık, lahana, havuç, enginar, fasulye, çimen ve marul gibi besinler ile beslenmektedirler.

🐰 Tavşanlar da memeli hayvanlar grubundandır. Memeli bir hayvan olduğundan dolayı da doğurarak yavrularını dünyaya getirirler. Bir tavşan bir yıl içerisinde yaklaşık 6 kez doğum yapabilmektedir ve her bir doğum sonucu yaklaşık olarak 6 yavru dünyaya getirmektedirler. Sık sık doğum yapmaları ve çokça yavrusunun olmasından olacak ki tavşanlar diğer memeli hayvanlar gibi yavrularına çok uzun süre bakmazlar… Öyle ki bir anne tavşan bir hafta kadar yavrusuna baktıktan sonra artık ilgilenmemeye başlar.

🐰 Dünya üzerinde çok çeşitli türlerde tavşanlar bulunmakta olup, 50’ye yakın tavşan türü iklim koşulları gibi nedenlere bağlı olarak değişik türlerde olmaktadır. Tavşanlar genel olarak soğuk bölgelerde yaşamayı tercih eden canlılardır. Ayrıca bazı tavşan türleri evcil olmaya yatkınken bazıları dağlık bölgelerde yaşayan yabani tavşanlardır. 

🐰 En bilindik tavşan türlerinden bazılarına örnek verecek olursak; Angora tavşanı, yaban tavşanı, hotot tavşanı, lop tavşanı ve cüce tavşanı olarak sıralayabiliriz.

🐰 Tavşanların gözleri ile tam bir daire şeklinde yani 360 derecede görebildiklerini biliyor muydunuz? Böylelikle tavşanlar çevrelerinde ne olup bittiğini daha çabuk görüp ona göre davranabilmektedirler. Ayrıca uzun kulakları ile de geniş aralıkta seslere daha hızlı bir şekilde tepki verebilmektedirler.

🐰 Tavşanlar ayrıca çok hızlı olmaları ile de bilinmektedir. Hatta ilkokul zamanlarında iken tavşan ve kaplumbağa hikayesini bilmeyenimiz yoktur… Avrupa ve Amerika’nın bazı bölgelerinde yaşayan bazı tavşanların hızları birçok hızlı olduğunu bildiğimiz hayvanlara taş çıkarır türden. Bu tavşan türleri saatte ortalama yaklaşık olarak 50 km olmaktadır. 

🐰 Tavşanların kendilerine has olan tipik özellikleri gerçekten çok fazladır. Örneğin bir tavşanın dişleri uzundur, bunun nedeni ise dişleri hayatları boyunca uzamaktadır. Ayrıca bir tavşanın ne ile beslendiği de önemlidir, diş sağlığı açısından…

🐰 Tavşanların ortalama ömür süreleri yaklaşık 8 yıldır. 

🐰  Tavşanlar gündüz vakitlerinde uyuyup, gece vakitlerinde uyanık olan canlı türlerindendir.

Published by deepblue

I love nature. I am interested in about nature

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: