KARAÇALI

🌿 Karaçalı bitkisi, bölgeden bölgeye farklı isimlerle telaffuz edilmektedir.  Karadiken veya çalıdikeni olarak da isimlendirildiğine denk gelmişsinizdir diye düşünüyorum. Aslında hepsindeki isimlendirme de bu bitkinin tam da isabet isimlendirmeleri. Evet çalı ama neden kara çalı, bu bitkinin dikenleri büyük büyük olgunlaştıktan sonra dalları kurumaya yakın kararır… Kırsal kesimlerde yaşamışlığınız varsa eğer illa ki bu diken batmıştır… İsminin karaçalı olması verdiği büyük acıdan olsa gerek… Gerçekten bu dikeninin yanından geçmek istemezsiniz, çünkü diken ağacıdır adeta, her dalında sayısız diken vardır. Yanlışlıkla sürtünerek geçtiğinizde bile bu diken elinizi, ayağınızı kanatır… Öyle ki köylerde genellikle bu bitki bahçeleri korumak amacıyla kullanılmaktadır. Dikenleri ile bahçelere girilmesine engel olmaktadır. Böylelikle karaçalı bitkisi evinizin güvenliğini sağlamada bir kalkan görevi görür adeta…

🌿 Peki karaçalı bitkisi nerelerde yetişir dersiniz? Karaçalı neredeyse ülkemizin her yerinde yetişebilmektedir. Aslında çalı türlü bitkiler, ağaçlık alanların herhangi bir tahribatı sonucu oluşan ağaç türünde oluşan ağaççıklar olduğu için her yerde farklı türlerde çalı türleri görülebilir. Karaçalı da her yerde yetişebilmektedir haliyle… Ancak kurak bölgelerde daha çok rastlanan bir bitkidir.

🌿 Karaçalı bitkisinin çiçekleri Mayıs, Haziran aylarında açarlar. Kışın yapraklarını döker ve otsu bir bitki olmadığından dolayı tekrardan diğer bahar döneminde tekrardan çiçeklenir. 

🌿 Ancak bu bitkiyi sadece koruma amaçlı olarak kullanıldığı düşünülemez. Bu bitki de diğer bitkiler gibi faydaları olan bir bitkidir. Üstelik sadece insanlar değil, koyun, keçi gibi hayvanlar da bu bitkinin yapraklarını severler…  Arılar için de polen kaynağı olan bir bitkidir.

🌿 Peki karaçalı bitkisinin faydaları nelerdir?

🌿 Karaçalı, ismi gibi zorlu hastalıklara karşı mücadele eder. Çıban tedavisinde karaçalı bitkisinin yapraklarından faydalanılmaktadır.

🌿 İltihap giderici etkisi bulunmaktadır.

🌿 Kabızlık ve sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir. İdrar sökücü özelliğe sahiptir.

🌿 Hem böbreklerde taş oluşumunu engelleme özelliği vardır hem de böbreklerde oluşan taşının düşürülmesinde rol oynamaktadır.

🌿 Bacak, kol gibi vücudun çeşitli yerlerinde dokularda sıvı birikmesi sonucu oluşan ödemlerin tedavisinde karaçalı bitkisi kullanılmaktadır.

NOT: Karaçalı bitkisinin insan sağlığı üzerinde faydaları bulunmaktadır. Ancak tedavi amaçlı kullanılırken doğru hastalık için doğru yöntemlerle kullanılması önemlidir. Aksi halde olumsuz sonuçlara neden olabilir vücutta.

Published by deepblue

I love nature. I am interested in about nature

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: