PIRASA HAKKINDA 

🥬 Pırasa sebzesini hep çok faydalı ama çok tüketilmediği, özellikle de çocukların çok tüketmediğini duymuşsunuzdur. Aslında pırasanın neden sevilmediği konusu da ayrı bir muamma… Halbuki gerçekten yemekleri oldukça lezzetli bir sebzedir. Yani sevilmemesi için hiçbir neden yoktur aslında.. 

🥬 Sebzelerin çoğu tek yıllık bitki iken pırasa bitkisi çok yıllık bir bitkidir aslında. Ayrıca yılın her mevsiminde yetiştirilebilmektedir ve tüketilebilmektedir. 

🥬 Pırasa bitkisi Akdeniz Bölgesi’den doğal olarak yetiştirilen bir bitki türüdür. Ancak pırasa bitkisi yetiştiği bölgenin iklimsel koşullarına bağlı olarak dünya üzerinde çok çeşitli türlerde olmaktadır.

🥬 Tarihte de pırasa ile ilgili, uykuyu kolaştırması açısından Mısırlılar ve Romalılar tarafından tüketildiği bilinmektedir.

🥬 Peki pırasa sadece vücudu uyuşturduğu ve uykunun kolay gelmesi için mi tüketiliyor? Tabi ki hayır. Aşağıda pırasanın insan sağlığına sağladığı bazı faydalar listelenmiştir:

🥬 Sindirim sisteminin düzenlenmesinde rol oynar, lifli yapısı sayesinde. Aynı zamanda idrar sökücü özelliğe sahiptir.

🥬 Vücutta biriken toksinleri atmaya yarayan pırasa bu sayede eklem ağrıları rahatsızlıkları ve  iltihaplı rahatsızlıklar için de oldukça faydalı bir gıdadır.

🥬 Lifli yapıda olması ve yağ içermemesi nedeniyle obeziteye karşı da etkili bir sebzedir.  Kilo almak istemiyorsanız eğer pırasayı tüketmenizde yarar vardır.

🥬 Vücuttaki toksinlerin dışarıya atılmasına yardımcı olur.

🥬 Cildin parlak görünmesine yardımcı olarak güzelleştirir.

🥬 İçerisindeki mineraller ve vitaminler sayesinde pırasa saç sağlığında da önemli ölçüde faydası bulunmaktadır. Saç dökülmesini önler.

🥬  Serbest radikalllere karşı etkili olan pırasa vücudun dolaşım sisteminin korunmasında etkin rolü bulunmaktadır. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Böylelikle kalp sağlığı açısından da faydalı olur.

🥬 Kemik gelişimine katkı sağlayan pırasa bitkisi, bu da  içeriğindeki demir minerali ve manganez elementi sayesindedir.

🥬 Pırasada A, B6, C ve K vitaminleri bulunmaktadır. Aslında içerisinde bu kadar vitamin içermesi de bu sebzenin ne kadar faydalı olduğunu gözler önüne sermektedir.

🥬 İç salgı bezleri oluşturan endokrin ve sindirim sisteminde görev alan kolestrolün dengelenmesine yardımcı olmaktadır.

🥬 Sinüzit hastalığına da iyi gelmektedir. 

🥬 Hamilelerin ve çocukların pırasa tüketmesi önemlidir.  Hücre üretiminde etkin rol alan folik asit pırasada bolca bulunmaktadır.

NOT: Pırasanın aşırı tüketilmesi sonucu vücutta alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. 

Published by deepblue

I love nature. I am interested in about nature

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: