🦃 🕊 🕊 🐓 🦇 ÖZGÜRLÜĞÜN SEMBOLÜ: KUŞLAR 🦆 🦉

🕊 Kuşlar, kanatları olan omurgalı hayvanlara verilen isimdir.

🕊 Kuşlarında tıpkı insanlar ve diğer memeli canlı türleri gibi sıcakkanlı hayvanlardır. Yani nasıl ki bir insanın vücut sıcaklığı ortalama olarak 36.5 derece civarlarındadır.

🕊 Kuşlar da tıpkı sürüngenler, böcekler ve balıklar gibi yumurta ile üremektedirler.

🕊 Dünyanın hangi kutbu veya hangi kıtası olursa olsun hemen her bölgesinde kendine has özelliklere sahip kuşlar bulunmaktadır.

🕊 Kuşlar bulundukları bölgelere uyarlı ve yapılarının gerektirdiği bir özellik olarak tüylü bir yapıya sahiptirler.  

🕊 Kuşların dişleri yoktur. 🦇 😬

🕊 Bazı kuş türlerinin beyin yapısı gelişmiş olduğundan özellikle ses ile ilgili durumlarda taklit ve ses ile anlaşabilme duyuları gelişmiştir.

🕊 Kuşlar hayatlarının belli dönemlerinde bulundukları yerden başka bir yere göç ederler. Her ne kadar bu göçü bazı kuş türleri yapmasa da ki bunlara yerel kuşlar denilir, genel olarak göç ederler. 

🕊 Kuşlardaki tür sayısı bulunduğu bölgenin iklim, bitki örtüsü, sıcaklık vb. birçok duruma bağlıdır. Çok soğuk olan bölgelerde iklim yaşamaya elverişli olmadığı için kuş türlerinin hepsi buraya adapte olamazlar. Bu nedenle çok az tür, soğuk iklime dayanır. Genellikle kuşların büyük çoğunluğu ılıman ve sıcak iklimleri severler. Tundra ve kutup bölgelerini ise sevmezler.

🕊 Bazı kuş türleri insanlar ile yaşamayı severler ve evcilleşebilirler.  Bunlardan bazıları ise muhabbet kuşu, amazon, papağan ve bülbüldür. 🦜 🐓 👩‍👩‍👧 ‍👦👩‍👩 ‍👦‍👦👩‍  👩‍👧‍👧

Bazı kuş türleri ise aşağıda verilmiştir:

Kumru:  Güvercinler familyasındandır.

Kırlangıç: Bu kuş türleri de kırlangıçgiller familyasındandır. Hemen hemen bütün iklimlerde yaşayabilirler. Sinekler ile beslenmeleri ile bilinirler.

Baykuş: Genellikle sıcak iklimlerin kuşu olan ve yırtıcı kuşlar takımındandır. Görme ve işitme kabiliyetleri çok iyidir.

Flamingo: Ülkemizde “Allı Turna” olarak adlandırılır. Suda yaşayan kuş türüdür. 🎵 🎶 🟥 

Saka Kuşu: İspinozgiller yani ötücü kuş takımındandırlar. Ülkemizde ve dünyada genel olarak yaşayabilen bir kuş türüdür.

Ülkemiz iklim bakımından birçok kuş türünün yaşaması için elverişli bir bölgedir.  O nedenledir ki yaklaşık 500’e yakın kuş türü barındırmaktadır.

 🐟 🦈 🐳 🐋 🐟 💦 🌊 SUDA YAŞAYAN CANLILARIN FAVORİSİ: BALIKLAR 🐠 🐊 🦀 🦐 🦞 🐙 🦑 💧

🐟 Hepimizin bildiği üzere balıklar bir omurga yapısına sahip olup omurgalı canlılar grubundandır.

🐟 Çoğu balık türü yumurtlayarak çoğalırken istisnai olarak bazıları doğurarak çoğalırlar.

🐟 Balıklarda insanlardaki akciğerlerin görevini solungaçlar yaparlar.  Solungaçlar da  aynı görevi üstlenirler aslında. Suda çözünmüş oksijeni kana alıp, kandaki karbon dioksidi dışarı verirler. Ancak bazı balıklar akciğer solunumu da yapabilmektedirler. Yani hem akciğer hem de solungaca sahiptirler. Böylelikle sadece suda değil su olmayan bir ortamda da yaklaşık bir iki yıl yaşayabilmektedirler.

🐟 Balıklar hakkında ilginç olan bir diğer şey ise kalplerinde daima kirli kan bulunmasıdır. Kalpleri bir kulakçık ve bir karıncıktan oluşmaktadır. Ama endişelenmeyin vücutlarında temiz kan dolaşır. Bunu da solungaçlarına borçludur. Solungaçlar kalpten gelen kirli kanı temizleyerek vücuda ulaşmasını sağlar.

🐟 Ülkemizde bilinen balık türlerine gelecek olursak… 

🐠 En baş köşeye alabalığı koyalım…Alabalık ülkemizde yılın her mevsimi bulunabilmektedir.

🐠 Kılçıksız balık yemek isteyenler buraya.. Çipura Ege Bölgesi’nde sıklıkla rastlanan bir balık türüdür.

🐠 Oldukça lezzetli olan gümüşbalığı

🐠 Yumuşak etli kılıç balığı

🐠 Ülkemizin özellikle de Karadeniz halkının vazgeçilmezi hamsi balığı

🐠 Sert bir et yapısına sahip olan fener balığı

🐠 Siyah etli ve yağ oranı az olan Marmara Bölgesi’nde sıkça ismini duyduğumuz uskumru balığı

🐠 Omega3 deposu ve uzak diyarlardan gelen somon balığı

🤔 🤔 ❓ ❓ Peki balığın faydaları nelerdir?

🐠 Kemikleri sağlamlaştırır.

🐠 Hafızayı güçlendirir. İnsanlarda görülen Alzheimer hastalığına karşı korur.

🐠 Göz sağlığı açısından iyi gelir içerisinde bulundurduğu A vitamini sayesinde.

🐠 Kandaki yağ oranını düzenler.

🐠 Balıklar diğer hayvansal gıdaların aksine daha az karbonhidrat içermektedir. Ayrıca balıkta birçok mineral bulunmaktadır. Bunların arasında fosfor, kalsiyum,  iyot,  flor içermektedir.

🐠 Balık tüketiminin depresyonu azaltma etkisi de vardır.

🐠  Balık içerisinde bolca omega 3 bulunduğundan kandaki şeker oranını düzenlemede de etkilidir. Böylelikle şeker hastalığı olma riskini azaltır insanlarda.

‼ ❌ ❌  NOT: Bayat balık tüketimi insanlarda ciddi zehirlenmelere neden olabilmektedir.

SADIK DOSTLARDAN: ATLAR 🐎 🐴

🐎 Atlar; eşek, zebra, katır gibi hayvanların ortak familyası atgiller familyasındandır.  🦓 

🐎 Atlar yonca, saman ve arpa gibi bitkilerle beslenen otobur canlılardır. 🍀 ☘  🌿 🌱

🐎 Atlar, memeli hayvanlar grubundandır. On bir ay hamilelik süreci geçirdikten sonra yeni bir yavru tay dünyaya getirmektedirler.

🐎 Atlar, insanlar tarafından savaşlarda olsun, ticarette olsun her zaman insanların hayatlarında yer edinmişlerdir. Atların evcil olması da bu durumun en önemli sebeplerindedir.

🐎 Atlar gürültülü ortamlara çok kolay bir şekilde adapte olabilmelerinden dolayı çok eski zamanlardan beri savaşlarda vazgeçilmezler arasındadır.

🐎 Atların yeni doğmuş olanına tay denilmektedir. Dişi atlara kısrak denilirken, erkek atlara ise aygır denilmektedir.

🐎 Atlar ayakta bile uyuyabilmektedirler. Bu şekilde uyuyabilmesine imkan sağlayan ise bacaklarıdır. Çünkü atlar bacaklarını kilitleyebilmektedirler. 

🐎 Atların kan grupları çok çeşitlidir. İnsanlarda dört farkı kan çeşidi bulunurken (AB, 0, A, B), atlarda sekiz farklı kan grubu vardır.

🐎 Atlar da duygularını dışarı vuran  ve duygusal durumları anlayan hayvanlardandır. Bu durumdan olmalı ki sadık olmalarını da buna bağlayabiliriz. Burada önemli bir faktör de hafızalarının güçlü olmasındandır. Atlar kendilerine iyi davranan insanları unutmazlar ve onlara merhametli ve sadık davranırlar.

🐎 Atlar günümüzde en çok turistik daha doğrusu özellikle  tarihi şehir mekanlarında faytonlar ile insanları gezdirmek için kullanılır. Ayrıca bir diğer kullanıldığı alan ise at yarışlarıdır. Atların bazen hunharca kullanılması sonucu atlar kalp krizi geçirerek ölmektedirler aşırı yorgunluktan.

🐎 Atlar ülkelere göre farklı türlerde olabilmektedir. Bazı at türleri ise: Arap atı, Ahal teke, Frezyan, Haflinger, Tinker, Shire, Norveç Fiyordu, Çingene atıdır. Bunların içinde safkan atı ise Arap atıdır. Arap atlarının ırklarının geçmişten bugüne bozulmadan gelmiştir.

🐎 Atlar sadece binek hayvanları olarak kullanılmaz, sadık olması ile insanlara arkadaş da olurlar.

🐎 Atlarda nişane olarak adlandırılan bir kavram duymuşsunuzdur. Bu atların vücudunun herhengi bir yerinde bulunan beyaz lekelerdir.

🐎 Atlara bakım yapılmazsa ve aşırı yoğun çalıştırılırlarsa erken yaşlarda ölebilmektedir. Ancak sağlıklı bir at 30 yıla kadar yaşayabilmektedir.

NOT: Atlar midelerindeki yapı farklılığından dolayı kusmamaktadırlar eğer kusarlar ise öleceği anlamını gelmektedir.

🌼 🌈 📢  BAHARIN HABERCİSİ: JAPON AYVASI 🌺 🌸 🌞

🌼 Dış mekanlar için süs bitkisi kategorisinde olan Japon ayvasının anavatanı Doğu Asya’dır.  🏞🏡🗺🌏🌍

🌼 Gülgiller familyasındandır. 🌹

🌼 Japon ayvası bitkisi çalı türünden olup dikenlidir. Çalı türünden bir bitki olduğu için bahçeler için çit bitkisi olarak da kullanılabilir. 🏡

🌼 Japon ayvasının çiçekleri mis gibi kokar ve meyveleri yenilebilir. 😋 🤩

🌼 Bu bitki hoş görünümü nedeniyle dış mekanlarda, bahçelerde sıkça kullanılan bit süs bitkisidir.

🌼 Türkiye’de bahar dalı olarak da bilinir.

🌼 Japon ayvası yaklaşık olarak 3 metreye kadar uzayabilmektedir. 📏

🌼 Bu bitki de birçok çalı türündekiler gibi kış mevsiminde yapraklarını dökmektedir. ❄ 🌨 ☃  🍂

🌼 Bu bitki Mart – Nisan aylarında çiçek açarlar. 🌼 📅

🌼 Ayvaya benzer küçük meyveleri olduğu için Japon ayvası ismini almıştır. Meyvelerin tadı ise ekşimtıraktır.

🌼 Japon ayvasının meyveleri sarı veya yeşil renklerinde olmaktadır. 💛 💚 🧡  Meyveleri sonbaharı temsil eden ayva gibi Japon ayvası da sonbaharda toplanmaktadır.

🌼 Japon ayvası güneşli ortamları sevmesiyle yarı güneşli ortamlarda da gayet güzel yetişmektedir. 🌞 ☀ 🌤 ⛅

🌼 Japon ayvasının faydalarına geçecek olursak aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • İshali önler.
  • Vücuttaki şeker oranını düzenler. 🍬 🩸

🌼 Japon ayvası kompostoların yapımında ilave edilebilir.

NOT: Japon ayvasının meyveleri  aşırı tüketilmemelidir.

🌼 Ilıman iklim koşullarında yetiştirilmeye elverişlidir. Aşırı soğuk havalara dayanıklıdır. 

🌼 Japon ayvası killi topraklara bayılır ancak genel olarak her türlü toprakta yetişebilmektedir. Bitkiden daha iyi verim almak istiyorsanız eğer, aralıklarla gübreleme yapabilirsiniz. Bu arada aşırı kireçli toprakları sevmediğini belirtmekte fayda var.

🌼 Japon ayvasını budayıp daha çok çiçek vermesini istiyorsanız eğer, çiçeklenme döneminin bitmesini bekleyip ardından da budamasını yapabilirsiniz.

🌼 Japon ayvasının sulamasına gelecek olursak, bu bitki aşırı sulamaya gelmez.

🌼 Bu bitki daldırma yöntemiyle veya tohum ile üretilebilmektedir.

NOT: Japon ayvası bitkisinde sıklıkla görülen hastalıklar aşağıdaki gibidir:

Akarlar (kırmızı örümcekler)

Yaprak bitleri

Lekelenme

Kloroz hastalığı (Kloroz hastalığı: bitkinin yapraklarda sarı lekeler oluşmasına yol açar, hatta ilerisinde meyveye de bulaşır.)

💦 💦 💧GÖLLER 💦 💧

💦Göl genel anlamıyla durgun su kütlesidir. Yer altı ve yer üstü suları ile beslenirler. Bunlara örnek olarak akarsular, kaynak suları ve yağışlar ile göllerin beslendiğini söyleyebiliriz. 💦 🧊 🌦 🌧 ⛈ 🌩 ❄ 🌨 ☔ 🌊 🌋 🗻 

💦 Göl suları tatlı, tuzlu ya da sodalı olabilmektedir.  💧 🧂 🍬 Nitekim ülkemizde bazı tatlı su göllerine örnek verecek olursak; Beyşehir Gölü (Konya-Isparta arası), Sapanca Gölü (Sakarya), Köyceğiz Gölü (Muğla), Bafa Gölü (Aydın-Muğla arası), Hazar Gölü (Elazığ)’nü sıralayabiliriz. Türkiye’deki bazı tuzlu su gölleri ise; Tuz Gölü (Konya-Aksaray), Palas Tuzla Gölü (Kayseri), Bolluk Gölü (Konya), Tuzla Gölü (Kayseri) ve Seyfe Gölü (Kırşehir)’nü örneklerini verebiliriz. Sodalı olan göllerimizden bazıları ise: Arin Gölü(Bitlis) ve Van Göl’ünü örnek olarak verebiliriz. 🌎 🌍

💦 Göllerin tadındaki değişkenlikler bize o yer hakkında da bilgi verir. İklim koşullarının farklı olması, gölün beslenme kaynakları (yer altı veya yer üstü beslenme), göl ayağı, derinlik gibi etkenler gölün tadındaki değişikliklerin en önemli etkenlerindendir. 🏜 🏝 🏖 📏

💦 Göller çevresel oluşumlarına göre farklılık göstermektedirler. Bu durumda gölleri aşağıdaki gibi kategorilerine ayırabiliriz:

  1. Tektonik Göller: Yer kabuğunda oluşan kırılmalar nedeniyle oluşan, yani fay hatlarının olduğu bölgelerde görülen göllerdir. Simav Gölü (Kütahya), Sapanca Gölü (Sakarya-Kocaeli), Beyşehir Gölü (Konya-Isparta arası), Akşehir Gölü (Konya), Hazar Gölü(Elazığ) bunlardan bazılarıdır. ⛰ ♨
  2. Volkanik Göller: Volkanik haraketler sonucu krater çukurlarının içinin su ile dolması ile oluşur. Türkiye’de Gölcük Gölü (Isparta), Nemrut Gölü (Bitlis) volkanik göller arasındadır. 🌋
  3. Set Gölleri: Çukurların hangi kütle ile kapandığına bağlı olarak ismi değişen göllerdir. Örneğin alüvyal birikmesi sonucu kapanırsa alüvyal set gölü (Köyceğiz Gölü (Muğla)), volkanik faaliyet sonucu kapanırsa volkanik set gölü (Çıldır Gölü(Kars-Ardahan)), heyelan sonucu kapanırsa heyelan set gölü (Yedigöller  Gölü(Bolu)) olarak adlandırılır.
  1. Buzul Gölleri: Buzulların hareketleri sonucu oluşan göllerdir. Ağrı Gölü (Ağrı), Erciyes Gölü (Kayseri) 🗻
  2. Karstik Göller: Ülkemizde kalkerli arazilerin bulunduğu ve kireç ve alçı taşının bulunduğu yerlerde oluşan göllerdir. Acıgöl (Denizli-Afyonkarahisar), Avlan Gölü(Antalya)

🌺 🙏 🌺 🌼 🌠 SABRIN VE SADAKATİN SEMBOLÜ:  ASTER ÇİÇEĞİ (YILDIZPATI ÇİÇEĞİ) 🌸 💐  

🌺 Papatyagiller familyasındandır. 🌺

🌺 Yıldızpatı çiçeği saraypatı, aster çiçeği veya yıldız çiçeği olarak bilinmektedir. 🌠  🌌 🎇

🌺 Eylül ayının fenomen çiçeğidir. Sonbaharın başlangıcının geldiğini bu muhteşem çiçeklerin açmasıyla anlayabilirsiniz. 🍂 🍁

🌺 Dünya üzerinde yaklaşık 600 farklı çeşidi bulunmaktadır. 🌎 🌍 🌏 

🌺 Çiçekleri yıldız şeklinde olduğundan Yunanca da astéri’den gelmektedir.

🌺 Genellikle en fazla 60 cm boylarında oldukları görülmüştür. Ancak çok yıllık bir aster çiçeği 1.5 cm yi geçebilmektedir.

🌺 Doğada lila, pembe, beyaz, mavi ve kırmızı renkerinde bulunurlar. ❤ 🧡 💛 💚 💙 💜 

🌺 Yıldızpatı çiçeğinin tek yıllık olanlarına Çin Asteri denir. Bu aster çiçeği türleri genlede Ağustos ayından Ekim ayına kadar çiçeklenen türlerdir.

🌺 Çok yıllık yıldızpatı çiçeklerine ise Michaelmas denilmektedir. Bu aster çiçeği türleri ise çok daha uzun süre  çiçekli kalabilmekte ve boyları da tek yıllık türlerine göre daha uzun olmaktedır.

🌺 Aster çiçeğinin tarihi de vardır. Antik Roma’da aster çiçeğinden bahsedilmektedir.

🌺 Antik Yunan’da aster çiçeğini kötü ruhları uzaklaştırma amaçlı kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca bazı Avrupa ülkelerinde büyü yapmak için kullandıkları bilinmektedir. 🧙‍♀️

🌺 Aster çiçeği birçok mitolojik konularında da yer almıştır.

🌺 Aster çiçeği Antik Yunan’da kuduz tedavilerinde kulllanılmaktaydı.

🌺 Aster çiçekleri muhteşem görünümleri ile arıların da ilgi alanıdır. Bu da ekosistemin dengede kalması açısından önemlidir.

🌺 Yıldızpatı çiçekleri iç ve dış mekanlarda da süs bitkisi olarak kullanılabilir. 🏡 ⚱

🌺 Aster çiçeği için bakım oldukça kolaydır ve ayrıca her türlü ortamda yetişirler.

🌺 Yıldızpatı çiçekleri güneşe bayılırlar. Ancak birkaç saat güneşte kalması yeterlidir sonrasında çiçeği yarı gölgeli bir alana alabilirsiniz. ☀ 🌤 ⛅ 🌞

🌺 Kireçli topraklarda oldukça güzel yetişen çiçeklerdendir. Burada önemli olan toprağın türünden çok toprağın gevşetilmesidir. Yani toprak havalandırılırsa bitki adeta şahlanır. Bu nedenle sık sık toprağın kazılması önemlidir.

🌺 Yıldızpatı çiçeği suya ihtiyaç duyduğunda yani toprak kuruduğunda sulanmalıdır. Bu arada bu çiçeğin çiçeklenme döneminde daha çok susadığı göz önüne alınmalıdır.

🌺 Yıldızpatı çiçekleri astrolojide başak burcunu simgeler. ♍

🌺 Aster çiçeği kış aylarında budanmalıdır. Bu işlem bitkinin daha güzel ve kalıcı çiçekler vermesi açısından önemlidir. Ayrıca filiz halindeyken çiçek budanırsa daha çok çiçek açması sağlanır.

🌺 Aster çiçekleri çelikleme yöntemiyle çoğaltılabilir.

🌺 Aster çiçeği aşırı soğuk havalara dayanmaz. 🌧 ⛈ 🌩 🌧 ☃ 🌨 ❄ ⛄ ☃

🌺 Yıldızpatı  çiçeği soğuk algınlığı ve öksürüğe iyi gelir. 🤧🤧

NOT: ❌

🌺 Aster çiçeğinde yaprak lekesi hastalığı, paslanma, küllenme ve kök çürümesi sık sık karşılaşılan hastalıklardandır.

🤡 🤡 HAYALPERESTLİĞİN SEMBOLÜ: BEGONYA ÇİÇEĞİ  🌺 🌺 🌺

😍 😍 👁 👀 🤗 

🌺 🌺 🌸 🌸 🌼 🍀

🌺 Begonya bitkisi ismini botanik uzmanı olan Begon’dan almıştır.

🌺 Dünyanın birçok yerinde yetiştirilen bir süs bitkisidir.

🌺 Ev içerisinde yetiştirilmesi uygundur. 

🌺 Dolaylı olarak güneş ışığı almasına gerek yoktur.

🌺 Ilıman iklimde yetiştirilmeye daha elverişlidir. Aşırı soğuk veya aşırı sıcağa karşı hassas bir bitki türüdür. 🏖 🏝 🏜 🔆 🔅 🌍 

🌺 Begonya çiçeği hava akımlarına maruz bırakılmamalıdır.

🌺 Yaz aylarında bitki saksının her yerine su ulaşacak şekilde sulanmalıdır ve kış aylarında ise sulama daha az yapılmalıdır. Sulamada en önemli unsur ise her gün aynı ölçüde suyun verilmesidir. Ayrıca çiçeklenme dönemlerinde begonyalar daha fazla suya ihtiyaç duyarlar, bunun için de bu dönemlerde diğer zamanlara nazaran daha sık sulanmalı ve köklerinin sürekli nemli kalmasına özen gösterilmelidir. Aşırı kurak bir yerde begonya bitkisi yetiştiriyorsanız eğer o zaman yapraklarına da su püskürtmenizde yarar vardır. ☀ 🌤 ⛅ 🌦 🌥☁ 🌧 ⛈ 🌩

🌺 Genellikle yaz aylarında Begonya çiçeğinin açtığını görebilirsiniz.

🌺 Begonya bitkisi için kökten ayırma işlemi ile nisan aylarında çoğaltma işlemi gerçekleştirilebilir.

🌺 Begonyaların kuruyan yapraklarının ayıklanması ile de budama işleminin yapılması bu çiçeğin daha sağlıklı yetişmesi için önemlidir.

🌺 Begonyalar uzun süre renklerini koruyan çiçeklerdir.

🌺 Begonya’nın anavatanı Hindistan’dır. Ancak Asya ve Amerika gibi birçok ülkede yetişebilmektedir.

🌺Begonyalar nemli ortamları severler.  ☂ ☂ 

🌺 Doğrudan ışık almayı sevmeyen begonya bitkileri yarı gölge veya gölgeli alanlarda çok daha güzel yetişmektedir. ☀

🌺 Begonyaların dünya üzerinde yaklaşık 900 türü bulunmaktadır. 

🌺 Yaygınlığına göre bazı begonia türleri: 

Yumrulu begonia: Sarı, kırmızı ve pembe renklerinde olurlar. İri yapılı çiçeklere sahiptirler.

Askı begonia: Sarkık yapıda gövdeleri vardır.

Çiçekli begonia: Devamlı olarak çiçek açma özelliğine sahiptirler ve sürekli yeşil kalabilen bir türdür. Bu nedenle dış mekanlarda süs bitkisi olarak kullanıldığı görülür. Pembe, beyaz ve kırmızı yapraklı çiçeklere sahiptir. Ancak bu begonia türünün diğerlerine oranla daha küçük çiçeklerinin olduğunu söyleyebiliriz. ⚱⚱

Yaprak Begonyası: İlginç desenleri olan yaprakları vardır. 🌱 ☘ 🌱 🌿💐  

🌺 Begonyalar yumru, tohum ve çelik ile üreme ile çoğalabilirler.

🌺 Aralık ayında tohum ekimi yapılabilir.

NOT: ❗  ❗ ❌

🌺 Begonya bitkisinde sıkça rastlanan bir hastalık  olan yaprak lekesi ve kök çürümesi hastalıkları bulunmaktadır. Bu durumda bitkiyi aşırı suluyor olabilirsiniz bu da bitkinin çürümesine yol açar. 🤕 😷 🤒 🤮 🤧 

🌺 Begonya bitkisinin toprağındaki asitlik oranı fazla ise eğer, bu durumda bitkinin nefes alması zorlaşacak ve yapraklarının solmasına neden olacaktır. 👎  👎

TURUNÇGİLLER KRALI: MANDALİNA

** Turunçgiller ailesinden bir meyve olup anavatanının Çin olduğu düşünülmektedir.

** Türkiye’de Adana ve Mersin’de Narenciye Festivalleri yapılır.

** Olgunluk ve türsel farklılıklara bağlı olarak farklı doğada turuncu, yeşil ve sarı renkte görülebilmektedir.

** Kışın yapraklarını dökmez.

** Ilıman iklimlerde yetişir. Ülkemizde Akdeniz ve Doğu Karadeniz Bölgesinde yetişmektedir.

** Kış meyvesidir ve kış aylarının vazgeçilmezleri arasındadır. Türkiye’de genellikle Ekim ayından itibaren meyveler toplanır.

** Parfüm, deodorant gibi kozmetik ürünlerde kullanılmaktadır.

** Mandalina yağı selülitin giderilmesinde etkilidir.

Bazı mandalina çeşitleri: Çekirdeksiz mandalina, klemalin mandalina, minola mandalina.

Mandalinanın Faydaları:

** Karaciğer ve meme kanserine iyi gelir.

** Mandalina antioksidan etkiye sahiptir, kötü kan yağlarını azaltır,  bu nedenle kolesterole iyi gelir. Dolaylı olarak kalp sağlığına da iyi geldiğini söyleyebiliriz.

** İçeriğindeki lifler sayesinde daha uzun tok kalınmasına yardımcı olur.

** Hepatit, bronşite iyi gelir.

** Kanı temizler.

** Boğaz enfeksiyonlarını azaltır.

** Kronik rahatsızlıkların oluşmasını engeller.

** Yağların yakılmasında etkin rol oynar yani zayıflamaya yardımcı olur.

** Safra kesesi hastalığına iyi gelir.

** Kan basıncının dengelenmesinde rol oynar.

** Böbreklerin düzenli çalışmasında etkilidir.

** İçerisinde bolca A ve C vitamini barındırması sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük bir öneme sahiptir.

** Soğuk algınlığına iyi gelir.

** Mandalina cildi parlaklaştırır.

** Yaraların iyileşmesinde etkin rol oynar.

** Mandalina içerisindeki B12 ve E vitaminleri sayesinde saçların daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

**Vücutta biriken demir mineralinin  emilimini sağlar.

** Mandalina içerisinde bolca Potasyum içermesi sayesinde tansiyonun dengelenmesinde yardımcı olur.

** İçeriğindeki vitaminler ve mineraller sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar. Öyle ki kemik erimesinin önüne geçer.

** İçerisinde bolca karotenoid ve A vitamini barındırması nedeniyle göz sağlığına da iyi gelir.

** Mandalina kabukları ile yapılan çaylar vücuttaki toksik maddelerin atılmasında rol oynar.

NOT:

** Mandalinanın aşırı tüketilmesi durumunda kan şekeri yükselir. Bu nedenle ölçülü tüketilmelidir.

** Aşırı mandalina tüketimi karaciğer yağlanmasına neden olur.

** Mandalinanın suyunu içmek yerine içerisindeki lifler ile birlikte tüketilmesi daha doğrudur. Çünkü mandalina kabuğu da dahil vücudumuzun sağlığı için çok sağlıklı bir meyvedir.

** Mandalina çekirdeklerini çıkararak tüketilmelidir. Çünkü mandalina çekirdeği apandistin tıkanmasına yol açabilmektedir.

** Mide rahatsızlığı olan insanların aşırı tüketmesi tavsiye edilmez.

** İçerisinde asit barındırması  nedeniyle aşırı tüketimi diş minesine zarar verebilir.

GÜNEŞ


🌞 🌞 🌞 ☀ ☄🌕 🌲 🌳 🌴 🌱 🌿 ☘ 🍀 🌅 🌄 🌆 🌇 🌠 🏜 🏖 🏝 ⛱ 📸 📷 🔭 🔮 👀 ✍
** 4.6 milyar yaşında yaşam kaynağımız olan bir yıldızdır. Güneş Dünya’mızdaki önemli bir döngü olan fotosentezin gerçekleşmesi için enerji sağlar.
🌲 🌳 🌴 🌱 🌿
Yani Güneş olmadığında Dünya’daki yaşam da olmaz. Güneş enerjisinin yarısı kızılötesi bölgesinde, diğer büyük çoğunluğu ise tayfın bölgesinde, geriye kalan kısmı ise mor ötesi bölgesindedir.
** Güneş aynı zamanda D vitaminin üretimini sağlar.


** Güneş, çekirdeğinde enerji üretmektedir. Güneş Dünya’mız için ısı ve ışık kaynağıdır.
🔥 🔥 ⚡ ⭐ 🌟 ✨
** Güneş Dünya’dan 960 bin kat daha büyüklükte sıcak bir gaz topudur. Güneş’in yapısı katı halde değildir yani plazma halindedir.
** Güneş ağırlıklı olarak Hidrojen(H) ve Helyum(He)’dan oluşur. Ancak içerisinde az da olsa Karbon(C), Oksijen(O), Magnezyum(Mg), Kükürt(S), Azot(N), Demir(Fe) gibi elementler de bulunmaktadır.
** Güneş’in içerisinde milyarlarca altın bulunmaktadır.
** Dünya ile Güneş arasındaki uzaklık yaklaşık 149 milyon kilometredir.
** Güneş’in ışıkları Dünya’ya yaklaşık 8 dakikada gelmektedir.


** Güneş Samanyolu merkezinin yörüngesinde saniyede yaklaşık 220 km hızla dönmektedir. Yani Dünya ve Güneş’in etrafında dönen diğer gezegenler de bu yörüngede aynı hızla dönmektedir. Güneş yörüngede bir tam turunu 250 milyon yılda tamamlamaktadır.
** Güneş de Dünya’mız gibi kendi ekseni etrafında dönmektedir. Bir tam döngüyü ise 24 gün 6 saatte tamamlamaktadır.🌖 🌗 🌑 🌘 🌒 🌓 🌔
** Güneş’in bir yıl boyunca izlemiş olduğu yola analemma diğer bir deyişle günizi denir.
** Güneş’e en yakın gezegen Merkür’dür. En uzak gezegen ise Neptün’dür.
** M.Ö . 450 yılında Anaxagoras Güneş’in bir yıldız olduğunu öne sürmüştür. Galilleo Galillei, Johannes Fabricious, Christoph Scheiner ise Güneş lekelerini keşfetmiştir.🔭🔭🔭
** Dünya’nın Güneş etrafında dönmesi bir yıldır. Bu sistemi baz alarak hazırlanmış takvim ise Güneş yılı takvimidir. Güneş takvimi birçok ülkede geçerlidir.🤔 🤔
** Güneş’in yer çekimi Dünya’dan 28 kat daha fazladır.
** Güneş’in sıcaklığı yaklaşık olarak 5600 santigrat derecedir.
** Güneş tüm renklerin karışımından oluşmaktadır. Ancak atmosferdeki durumlardan dolayı farklı renklerde görülebilmektedir.
** Güneş’in ultraviyole ışınları radyasyon olarak bilinir.
** Güneş, Güneş sisteminin yani Solar sistemin merkezinde yer alan almaktadır. Aynı zamanda Güneş sisteminin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır. Azınlık olarak ise gezegenler, astroitler, kuyruklu yıldızlar, gök taşları ve kozmik tozdan oluşur.🌠🌠🌠🌠
** Güneş’in görünen yüzeyine fotosfer denir. Bu ışık küredir. Üst katmanında ise kromosfer denilen iç atmosfer bulunmaktadır. Bir üst katmanında ise korona yani diğer adıyla Güneş tacı bulunmaktadır.

MALUS PROFUSION(CRABAPPLE) – SÜS ELMASI

It is a plant that is belong from the Rosaceae family and a fast growing  shrub-tree form. Some species of this plant, which is quite flashy and fragrant. Flowers of this plant are dark pink color.

** There are about 30 kinds of species.

** The crabapple is grown up in America, Europe and Asia. Grows in all kind of climatic conditions. It is also ressistant to cold.

** The crabapple likes to the sun.

** Blossoms in the May. Shed their leaves in autumn.

** Generally the plant is used as ornamental plant in garden.

**They like to moist and fertile soil. They can’t withstand to thirsty. Root decay disease occurs in poorly drained soils. Ressistant to dirty weather conditions.

** They can extend up to 6 meters.

** It is produced with steel pen and eye vaccine. It is suitable for planting in any month of the year. Also suitable for planting in pots. Watered every 10 days. Their  roots are fringe and they don’t go deep.

** Jam are made from species of giving the fruit except  as a used the ornemental  and decorative  plants in the garden.

** Their fruits are sour, flavored and juicy. The fruits are yellow, red,  orange and size of chickpea.

** Good for diabete diseases.

** It is suitable for long-term storage.

NOTE: Crusted lice, leafworm, black spot disease and powdery mildew are the most common diseases in this ornemental plant.